zspporajow@gmail.com (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Aktualności
Warsztaty Fizyczne w Dreźnie
8 czerwca 2017
0

Warsztaty Fizyczne w Dreźnie


W czwartek, 8 grudnia 2016r., uczniowie klas II i III gimnazjum: Julita Czerska, Martyna Wilkiel, Dagmara Jaguś, Kinga Michniewicz, Arek Żądeł, Fabian Szcześ, Karol Marcinonis i Mateusz Hęś wraz z opiekunkami, Panią Danutą Mikulską oraz Panią Małgorzatą Przezak-Goćko pojechali na warsztaty fizyczno-chemiczne na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Na początku spotkania zostaliśmy zapoznani z planami i celami działania Uniwersytetu Technicznego. Dowiedzieliśmy się, że jest to jedna z najlepszych i największych uczelni w Dreźnie. Usłyszeliśmy, że uczestniczymy w projekcje pod patronatem Instytutu Kosmonautyki i Lotnictwa w Kolonii oraz Muzeum Techniki w Dreźnie.

Następnie, przystąpiliśmy do prowadzenia doświadczeń – oczywiście najpierw przypominając sobie zasady bezpieczeństwa.

Pierwszym doświadczeniem było sprawdzenie, jakie czynniki wpływają na lepszą produkcję wodoru przez bakterie. Uczniowie zaproponowali trzy warunki, które znali z wcześniejszych zajęć w szkole:

-wysoka temperatura ,

-bardzo dobre naświetlenie,

-ilość dostawanego pokarmu.

Utworzone zostały trzy grupy. Każda grupa pracowała z wcześniej odpowiednio przygotowanymi bakteriami przy jednym z wyżej wymienionych czynników. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie, w którym każdy się udzielał. Każda grupa, w jednakowych odstępach czasowych zapisywała swoje wyniki, które mówiły o ilości wyprodukowanego wodoru. Doświadczenie niestety nie udało się do końca. Jak wiadomo w chemii nie wszystko udaje się za pierwszy razem i trzeba dokładnie, kilkakrotnie powtarzać eksperymenty. Bakterie podczas tamtego doświadczenia nie produkowały tyle wodoru ile zazwyczaj powinny, jednak z naszych pomiarów można było wywnioskować, że czynnik, który najbardziej przyczynia się do produkcji wodoru przez bakterie, to wysoka temperatura.

Po pierwszej turze doświadczeń udaliśmy się na obiad do baru usytuowanego na wieży dawnej fabryki urządzeń optycznych PENTACON.

W drodze do baru zafascynowały nas obrazy naszych sylwetek w zniekształcających proporcje lustrach. Z wieży oglądaliśmy piękny widok na panoramę Drezna.

Po posiłku udaliśmy się do sali matematycznej, w której znajdowały się różnorodne, ciekawe przyrządy. Zamykaliśmy się w olbrzymiej bańce mydlanej. Wytwarzaliśmy bańki mydlane o różnorodnych kształtach. Sprawdzaliśmy za pomocą komputera, która część ciała jest najbardziej zimna. Nauczyciele też znaleźli zajęcie dla siebie!

Na sam koniec było trochę zręcznościowych zadań, ponieważ sami musieliśmy zrobić styropianowe łódki z napędem parowym. Nie było to łatwe zadanie. Wymagało bardzo dużo cierpliwości i zręczności. Nie wszystkim takie statki się udały, lecz dla wszystkich była to wspaniała zabawa. Gotowe łódki umieściliśmy w baseniku z wodą i podziwialiśmy jak pływają. Była to okazja do powtórki o przemianach energii.

Wracając na dworzec, niektórzy zatrzymali się na ciepłą kawę, by się ogrzać, a reszta udała się na usytuowany niedaleko jarmark Bożonarodzeniowy.

Po całym dniu każdy był bardzo zmęczony, ale usatysfakcjonowany, ponieważ był to bardzo fajny a zarazem pracowity dzień. Wyjazd do Drezna dostarczył uczniom wiele nowych doznań i wiedzy. Każdy przyznał, ze bardzo mu się podobało i oczywiście chciałby tam jeszcze wrócić. Jesteśmy wdzięczni szkole, że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawym wydarzeniu.

Autor: Dagmara Jaguś

%d bloggers like this: