zspigp@vp.pl (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Świetlicowe andrzejki
6 grudnia 2016
0

Świetlicowe andrzejki


W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Jedne z ważniejszych spotkań odbywały się w wieczory poprzedzające imieniny Katarzyny i Andrzeja.

Był to okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie 24 listopada w Katarzynki a dziewczęta 29 w wigilie  imienin Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zaniknęły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.

Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak kiedyś. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa.  I właśnie  taka wspólna zabawa

odbyła się w świetlicy szkolnej dla dzieci klas 1-3 SP. Dzieci miały możliwość poznania tradycji i zwyczajów andrzejkowych. Podczas spotkania można było sobie powróżyć oraz ozdobić klucz do lania wosku.

Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

 

Andrzejki świetlicowe 2016r.

%d bloggers like this: