zspporajow@gmail.com (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!
21 marca 2016
0
OAuthException: (#200) Missing Permissions

Już oficjalnie! Wiosna zawitała do Porajowa.


21 marca to już od setek lat pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wtedy żegnamy zimę i oczekujemy przyjścia cieplejszych dni. Dla uczniów jest to również data obchodów nieformalnego święta, czyli Dnia Wagarowicza. Aby zniechęcić uczniów do takiej formy omijania zajęć, szkoła zamiast tradycyjnych lekcji przygotowała dla uczniów wiele atrakcji. Jest to już swego rodzaju tradycja. Od kilku lat organizowana jest taka forma spędzania owego dnia.

Pierwszym punktem programu było Sprzątanie Świata. Jest to świetna okazja do spędzenia chwil ze znajomymi i to w dodatku na świeżym powietrzu. Ponadto dzięki tej szlachetnej akcji przyczyniamy się do dbania o swoje środowisko oraz mamy szansę przebywać w czystej okolicy zamiast otaczać się śmieciami. Zachęcamy wszystkich – zarówno tych starszych i młodszych – do brania udziału w tego typu akcjach!

Przedsięwzięcie zostało przygotowane przy współpracy trzech okolicznych sołectw oraz dyrekcji naszej szkoły. O godzinie 8.00 uczniowie spotkali się w wyznaczonych miejscach w trzech okolicznych wsiach. Z punktów zbornych udali się w mniejszych grupkach do poszczególnych części miejscowości, gdzie zaczęły się wielkie porządki. Oczywiście zadbano o jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci, które zapełniały się w ekspresowym tempie. Sprzątanie trwało około dwóch godzin. W tym czasie z pewnością nie udało się całkowicie pozbyć niechcianych odpadów. Jednak wierzymy mocno, że będzie to miało wielki wpływ na środowisko oraz zniechęci do pozbywania się śmieci w niedozwolone miejsca.

W tym samym czasie w świetlicy szkolnej była przygotowywana marzanna. Pani Edyta Gałuszka, Lucyna Pawelec oraz Lidia Wicik wraz z uczennicami ciężko pracowały, aby móc symbolicznie pożegnać zimę.

Około godziny 10:30 wszyscy uczniowie zebrali się w szkole, aby wspólnie przemaszerować z marzanną na boisko w Porajowie. Na miejscu było już przygotowane ognisko, w którym została spalona kukła. Spowodowało to nie lada ożywienie wśród zgromadzonej młodzieży. Następnie uczestnicy całego wydarzenia mieli możliwość upieczenia kiełbaski czy napicia się ciepłej herbaty. Oprócz wspólnego biesiadowania przy ogniu można było skorzystać z dostępnych piłek, a tym samym pobiegać na świeżym powietrzu. Po około półtorej godziny całość imprezy oficjalnie się zakończyła. Dzieci z Porajowa wróciły do domu, a Kopaczowianie mieli zapewniony autobus powrotny.

Całe przedsięwzięcie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Taki dzień jak ten pokazują, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z czymś złym i nudnym. Była to również świetna okazja do integracji tych młodszych z tymi większymi. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację tego wydarzenia.

%d bloggers like this: