zspporajow@gmail.com (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Majówka u Sobieskiego 2016
9 maja 2016
0
OAuthException: (#200) Missing Permissions

Już po raz dziewiąty (niesamowite!) odbył się Festiwal Nauki i Zabawy zwany MAJÓWKĄ U SOBIESKIEGO w Porajowie w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Stało się to 7 maja i działo od godziny 12.30 do 18.00.


Impreza odbyła się z inicjatywy społeczności szkolnej: Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego, pracowników administracji i obsługi, a przede wszystkim Rady Rodziców i Stowarzyszenia Przyjaciół ZSPiG w Porajowie JAN TRZECI I DZIECI. Plakat, jak zwykle, zaprojektował Krzysztof Oparka.

W małej sali gimnastycznej Oktawian Stefaniak – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wprowadził w szczegóły imprezy, a absolwent – Kornel Bajsarowicz zapoznał z listą sponsorów.

Następnie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły Grażyna Jarosz, która oficjalnie rozpoczęła Majówkę.


Na początek, już po raz piąty, przedstawienie pt. „Romeo i Julia – krotochwila”. Przedstawiono, jak ważne jest porozumienie i dochodzenie do kompromisu, który szczęście „gotuje”. Wystąpili:

 • Mateusz Borowski jako Jan III Sobieski;
 • Estera Uba jako Marysieńka;
 • Julita Czerska, Kamil Raczyński jako narratorzy;
 • Wenata Stawicka-Czerska, Elżbieta Maryniewska, Renata Kotlarek, Edyta Wilkiel, Jerzy Kacperski jako chór;
 • Martyna Wilkiel jako Julia
 • Nikodem Modrzyński jako Romeo;
 • Magdalena Kwiecińska, Piotr Sawicki rodzice Julii;
 • Klaudia Czerniakowska, Mateusz Dehmel jako rodzice Romea;
 • Klaudia Piestrzyńska, Natalia Wójcik jako koleżanki Julii;
 • Jakub Żądeł jako Merkucjo;
 • Filip Kurasiewicz jako kolega Julii;
 • Krzysztof Oparka jako Parys;
 • Bożena Podlecka jako niania Marta;
 • Edward Pruchnicki jako Ojciec Laurenty;
 • Jerzy Olczak jako Strażak;
 • Maria Rożniecka jako gość specjalny;
 • Agnieszka Głuc jako Magdalena Gessler;
 • Aneta Kurasiewicz jako Kurt Scheller;
 • Edyta Gałuszka, Mirosława Liszkowska-Król, Monika Misiewicz, Monika Flak, Renata Kotlarek, Edyta Wilkiel, Anna Szumiło, Aneta Mroczka-Goździak jako cheerleaderki.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadała Jolanta Kapica, scenografią zajęły się Edyta Gałuszka, Monika Misiewicz, Mirosława Liszkowska-Król i bardzo zaangażowane w przedsięwzięcie dzieci ze świetlicy i członkowie Samorządu Uczniowskiego. Muzyką i dźwiękiem operowali Maria Buczkowska i Krzysztof Oparka, obsługa techniczna to Edyta Wilkiel, Krzysztof Oparka, choreografia: Aleksandra Gierczak, Kinga Szabat, plakat i bilety: Małgorzata Przezak-Goćko. Zdjęcia pstrykał i pstrykał Mariusz Michniewicz.


Po przedstawieniu przewodniczący Oktawian Stefaniak zaprosił na występy artystyczne dzieci na wolnym powietrzu. Profesjonalne nagłośnienie zyskaliśmy dzięki Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, a występy naszej dumy – MAŻORETEK – wzbogacone zostały przez Orkiestrę KWB TURÓW, która jest zawsze główną atrakcją naszego Festiwalu, cieszy się wielką sympatią oglądających i zawsze jest z nami.

Występ MAŻORETEK został przygotowany przez panią E. Iżykowską. Uczniowie z Koła Caritas, pod czujnym okiem M. Liszkowskiej-Król, zaprezentowali piosenkę Hallelujah; wystąpili mistrzowie gry na dzwonkach z klas najmłodszych pod opieką pani M. Przezak-Goćko; piosenkarze z klasy 1a pod opieką pani A. Poleszak wykonali piosenki Wesoła rodzinkaZawsze razem; Aleksandra Gierczak – wyróżniona w powiatowym konkursie recytatorskim, zdumiała interpretacją Litanii o zbawieniu od głupoty; 2a ze swoją wychowawczynią panią K. Skonką wykonała Familijny blues; piękne piosenki pod opieką pani Marii Buczkowskiej przygotowała Klaudia Piestrzyńska i Estera Uba; zespół uczniów z 2a i 3a popisywał się tanecznie. Było co oglądać!


Następnie przenieśliśmy się do stołówki szkolnej na konkurs MASTERSZEFA.  Dziesięć drużyn z poszczególnych klas zmagały się z pięknymi kanapkami i właściwie każda z nich zwyciężyła – już teraz każdy wie, jak zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Jury: pani Aneta Frońska, Maria Rożniecka i goście specjalni – Magdalena Gessler – w tej roli przewodnicząca Rady Rodziców i członek stowarzyszenia Agnieszka Głuc oraz Kurt Scheller – nie do poznania Aneta Kurasiewicz – skarbnik Rady Rodziców i członek stowarzyszenia, nie miało łatwego wyboru.

Zwycięzcami zostali: szkoła podstawowa ex aequo 2a i 1a , a w gimnazjum IIb i Ia . Obserwujący byli zdumieni pomysłowością i kreatywnością dzieci. Zdjęcia mówią same za siebie.

Technicznie wspomagali: Kinga Michniewicz, Kornelia Giza, Adrian Jasiński.

Obecność uczniów na imprezie sprawdzały: Roksana Twardowska, Aleksandra Kałmuk, Nikola Stochmal, czyli czuwały nad rozdawaniem kart konkurencji i talonów na poczęstunek. Gości witali Mateusz Hęś i Klaudia Wielgus.

Przez całą Majówkę dzieci wraz z rodzicami mogły brać udział w oryginalnych konkurencjach sportowych: chodzenie na szczudłach, łowienie rybek, unihokej, rzuty do puszek, jazda na hulajnodze. Atrakcje przygotowane przez pana Tomasza Krzosa i Jerzego Kacperskiego wspomagane były i obsługiwane przez naszych uczniów: Paulinę Forysiak i Nikolę Jochaniak, wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni, wśród których byli nasi absolwenci. Chętnie do nas wracają! Cieszymy się!

Byli to: Filip Sadowski, Martyna Sawicka, Marta Podlaska, Klaudia Woźniak, Sebastian Narewski oraz Justyna Gajderowicz, Oliwia Galant, Paulina Manaj, Emilian Szałański, Tomasz Zych, Jakub Płaza, Mikołaj Cholewiński wraz z opiekunami J. Wąsowicz-Zając i P. Ernestem. Stroną logistyczną zajmowała się pani Anna Szumiło wraz z Oliwią Pietrakowską.

Następnie goście mogli odwiedzać różne stoiska i brać udział w kiermaszu różności pod egidą E. Maryniewskiej, A.Szury-Czerniawskiej, A.Mroczki-Goździak, z pomocą uczniów: Nikoli Żygadło, Oliwii Stojak, Wiktorii Tulewicz, Wiktorii Sliwińskiej, Aleksandry Gierczak, Kingi Szabat; w przedstawieniu z okazji 1050 –lecia Chrztu Polski pod opieką pani Mirosławy Liszkowskiej –Król z uczniami: Alicją Auguścik, Klaudią Wielgus, Pauliną Forysiak, Emilią Dehmel, Wioletą Gewert; w odgadywaniu  znaczeń pokrętnych zagadek – B.Podlecka, L.Pawelec, które pomagali przeprowadzać: Dominik Głogowski, Julia Oparka, Martina Szeliga, Aleksandra Gaworek. Rozrywki umysłowe zaproponowały dla najmłodszych Honorata Pruchhnicka, Wenata Stawicka-Czerska.

Kolorowa chemia jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem pod egidą pani Danuty Mikulskiej z udziałem członków Szkolnego Koła Chemicznego: Aleksandry Gierczak, Oktawiana Stefaniaka, Magdaleny Kwiecińskiej, Kingi Hyrlickiej, Kingi Szabat, Mateusza Borowskiego, Kamila Raczyński, Mateusza Owsiaka, Piotra Soleckiego, Macieja Minkiewicza, Oliwii Wojciechowskiej oraz Marcina Rosiaka. Rysowali i uczyli rysować Tomasz Kron wraz z Piotrem Lewińskim, z szachami za pan brat byli Bartosz Kurantowicz i Kamil Borowski  z inicjatywy pana M. Michniewicza i K. Oparki. Łamigłówki dla dzieci zaproponowały W. Zychowicz i M. Misiewicz.

Odbył się też pokaz pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego dzięki strażakom z Sieniawki i Porajowa. Wprawne oko na strzelnicy sportowej mogliśmy ćwiczyć dzięki państwu Zdzisławowi i Zuzannie Strzykałom z pomocą Maksyma Dziedziny i Karola Marcinonisa. Była też szeroko pojęta profilaktyka: Amazonki zapoznawały z metodami samobadania piersi. ZOZ z Bogatyni z naszą nieocenioną Lidią Wicik badał ciśnienie, poziom cukru i wspomagał stoisko Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Polska, by przybliżyć swoją działalność, a zorganizowali to M.Przezak-Goćko i P. Ernest. Odwiedził nas również Sanepid i przedstawił swoją ofertę. Była z nami jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna – Elżbieta Boryńska-Drapała i Elżbieta Zawadzka z pomocą Sandry Siemaszko.

Twarz malowały i warkoczyki czarowały: Edyta Gałuszka, Monika Flak. Na stołówce panie Ewa Sobierańska, Magdalena Hyrlicka, Ewa Wojciechowska, Zofia Błach, Iwona Ziaja, Maria Rożniecka, Aneta Frońska, Urszula Soroka serwowały jak zawsze z pięknym uśmiechem, hot dogi, zapiekanki i napoje, w tym kawę i herbatę. Przy grillu królowali Rafał Sawicki, Piotr Sawicki, Janusz Frączek. Fontannę czekolady pod opieką M.Liszkowskiej –Król obsługiwali: Karolina Kurantowicz, Julia Bednarek, Oliwia Milkowska, Amelia Wielgus, Adrian Słomiak – nasz absolwent.

Licytowano też rower stacjonarny – ofiarowany przez Bartłomieja Gizę.


Stowarzyszenie proponowało publikacje z okazji 60-lecia szkoły i inne gadżety związane z działalnością szkoły. Można też było nabyć gustowne parasole z logo stowarzyszenia. Działali ostro: Dorota Daniluk, Jakub Żądeł i Mateusz Dehmel. Rada Rodziców zachęcała do nabywania słodkości – Barbara Spyra, Ewa Rdzanek, Jolanta Sadowska i Joanna Sadowska. Koła Gospodyń Wiejskich z Kopaczowa i Sieniawki serwowały rogaliki, smalec i przepyszne ogórki – Bożena Kacperska, Stanisława Gałuszka, Barbara Sawicka, Wiktoria Rataj.

Na zakończenie wśród uczniów biorących udział w wielu konkurencjach były losowane nagrody ufundowane przez sponsorów. W tym roku – po raz pierwszy – WSZYSCY UCZNIOWIE wylosowali niespodzianki. Dziękujemy naszym hojnym przyjaciołom – sponsorom.

Technicznie zaangażowani byli również uczniowie: Oskar Rogalski, Kacper Borowski, Jakub Kurasiewicz, Marcel Zarzycki, Fabian Szcześ, Fabian Spyra, Szymon Łukiański, Adrian Jasiński, Jakub Dziedzina, Patryk Prokopowicz, Jakub Sochacki, Szymon Czap, Krzysztof Kwityński, a przede wszystkim Maciej Siwak i Marcin Rosiak, Marcin Daniłowski, Nataniel Zielewski.

Nie udałoby się wszystko bez czujnego oka naszych pań: Ireny Kotik, Haliny Zambrowskiej, Kazimiery Cieślińskiej, Teresy Kopacz i Moniki Stefaniak oraz Elżbiety Sawicz.


Dziewiąty Festiwal Nauki i Zabawy Majówka u Sobieskiego już za nami. Kolejny, jubileuszowy, za rok, więc już dziś rezerwujcie czas i dobre humory. Dziękujemy!

Sponsorzy:

 • Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz
 • Wydział Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni
 • Dariusz Żądeł – KDM
 • DK PARTNER S.C. Dawid Szumiło, Krzysztof Kamiński
 • APEXIM AB Paliwa
 • Sołectwo Porajów – Mateusz Smosarski
 • Sołectwo Sieniawka – Radosław Sawicki
 • Bartłomiej Giza
 • Tomasz Korniak
 • Danuta Ajple – Biuro INFO Zgorzelec
 • Konrad Wysocki – Dyrektor Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Pani Marta Stachyra – Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury
 • Ks. Zbigniew Korab
 • Mirosław Nowak
 • Jan Piestrzyński
 • Krzysztof Peremicki
 • Cecylia i Rafał Kurantowicz
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Porajowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Sieniawce
 • Mirosława Liszkowska-Król
 • Koło Strzeleckie – Zdzisław Strzykała
 • Agnieszka Głuc
 • Wiktoria Rataj – Koło Gospodyń Wiejskich Kopaczów
 • Bożena Kacperska – Koło Gospodyń Wiejskich w Sieniawce
 • Ewa i Wiesław Mochnalowie
 • Mariola Walter TO & OVO
 • Ewa i Marek Tomalowie
 • Magdalena Barankiewicz i Maciej Nietrzeba
 • Aneta Kurasiewicz, Wenata Stawicka-Czerska
 • Rada Rodziców 1a SP
 • Rada Rodziców 1b SP
 • Rada Rodziców 2b SP
 • Rada Rodziców 3a SP
 • Rada Rodziców 4a SP
 • Rada Rodziców 6a SP
 • Rada Rodziców 6b SP
 • Rada Rodziców Ia GIM
 • Rada Rodziców IIa GIM
 • Rada Rodziców IIIb GIM

%d bloggers like this: