zspigp@vp.pl (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Majówka u Sobieskiego 2016
9 maja 2016
0
OAuthException: (#10) To use 'Page Public Content Access', your use of this endpoint must be reviewed and approved by Facebook. To submit this 'Page Public Content Access' feature for review please read our documentation on reviewable features: https://developers.facebook.com/docs/apps/review.

Już po raz dziewiąty (niesamowite!) odbył się Festiwal Nauki i Zabawy zwany MAJÓWKĄ U SOBIESKIEGO w Porajowie w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Stało się to 7 maja i działo od godziny 12.30 do 18.00.


Impreza odbyła się z inicjatywy społeczności szkolnej: Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego, pracowników administracji i obsługi, a przede wszystkim Rady Rodziców i Stowarzyszenia Przyjaciół ZSPiG w Porajowie JAN TRZECI I DZIECI. Plakat, jak zwykle, zaprojektował Krzysztof Oparka.

W małej sali gimnastycznej Oktawian Stefaniak – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wprowadził w szczegóły imprezy, a absolwent – Kornel Bajsarowicz zapoznał z listą sponsorów.

Następnie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły Grażyna Jarosz, która oficjalnie rozpoczęła Majówkę.


Na początek, już po raz piąty, przedstawienie pt. „Romeo i Julia – krotochwila”. Przedstawiono, jak ważne jest porozumienie i dochodzenie do kompromisu, który szczęście „gotuje”. Wystąpili:

 • Mateusz Borowski jako Jan III Sobieski;
 • Estera Uba jako Marysieńka;
 • Julita Czerska, Kamil Raczyński jako narratorzy;
 • Wenata Stawicka-Czerska, Elżbieta Maryniewska, Renata Kotlarek, Edyta Wilkiel, Jerzy Kacperski jako chór;
 • Martyna Wilkiel jako Julia
 • Nikodem Modrzyński jako Romeo;
 • Magdalena Kwiecińska, Piotr Sawicki rodzice Julii;
 • Klaudia Czerniakowska, Mateusz Dehmel jako rodzice Romea;
 • Klaudia Piestrzyńska, Natalia Wójcik jako koleżanki Julii;
 • Jakub Żądeł jako Merkucjo;
 • Filip Kurasiewicz jako kolega Julii;
 • Krzysztof Oparka jako Parys;
 • Bożena Podlecka jako niania Marta;
 • Edward Pruchnicki jako Ojciec Laurenty;
 • Jerzy Olczak jako Strażak;
 • Maria Rożniecka jako gość specjalny;
 • Agnieszka Głuc jako Magdalena Gessler;
 • Aneta Kurasiewicz jako Kurt Scheller;
 • Edyta Gałuszka, Mirosława Liszkowska-Król, Monika Misiewicz, Monika Flak, Renata Kotlarek, Edyta Wilkiel, Anna Szumiło, Aneta Mroczka-Goździak jako cheerleaderki.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadała Jolanta Kapica, scenografią zajęły się Edyta Gałuszka, Monika Misiewicz, Mirosława Liszkowska-Król i bardzo zaangażowane w przedsięwzięcie dzieci ze świetlicy i członkowie Samorządu Uczniowskiego. Muzyką i dźwiękiem operowali Maria Buczkowska i Krzysztof Oparka, obsługa techniczna to Edyta Wilkiel, Krzysztof Oparka, choreografia: Aleksandra Gierczak, Kinga Szabat, plakat i bilety: Małgorzata Przezak-Goćko. Zdjęcia pstrykał i pstrykał Mariusz Michniewicz.


Po przedstawieniu przewodniczący Oktawian Stefaniak zaprosił na występy artystyczne dzieci na wolnym powietrzu. Profesjonalne nagłośnienie zyskaliśmy dzięki Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, a występy naszej dumy – MAŻORETEK – wzbogacone zostały przez Orkiestrę KWB TURÓW, która jest zawsze główną atrakcją naszego Festiwalu, cieszy się wielką sympatią oglądających i zawsze jest z nami.

Występ MAŻORETEK został przygotowany przez panią E. Iżykowską. Uczniowie z Koła Caritas, pod czujnym okiem M. Liszkowskiej-Król, zaprezentowali piosenkę Hallelujah; wystąpili mistrzowie gry na dzwonkach z klas najmłodszych pod opieką pani M. Przezak-Goćko; piosenkarze z klasy 1a pod opieką pani A. Poleszak wykonali piosenki Wesoła rodzinkaZawsze razem; Aleksandra Gierczak – wyróżniona w powiatowym konkursie recytatorskim, zdumiała interpretacją Litanii o zbawieniu od głupoty; 2a ze swoją wychowawczynią panią K. Skonką wykonała Familijny blues; piękne piosenki pod opieką pani Marii Buczkowskiej przygotowała Klaudia Piestrzyńska i Estera Uba; zespół uczniów z 2a i 3a popisywał się tanecznie. Było co oglądać!


Następnie przenieśliśmy się do stołówki szkolnej na konkurs MASTERSZEFA.  Dziesięć drużyn z poszczególnych klas zmagały się z pięknymi kanapkami i właściwie każda z nich zwyciężyła – już teraz każdy wie, jak zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Jury: pani Aneta Frońska, Maria Rożniecka i goście specjalni – Magdalena Gessler – w tej roli przewodnicząca Rady Rodziców i członek stowarzyszenia Agnieszka Głuc oraz Kurt Scheller – nie do poznania Aneta Kurasiewicz – skarbnik Rady Rodziców i członek stowarzyszenia, nie miało łatwego wyboru.

Zwycięzcami zostali: szkoła podstawowa ex aequo 2a i 1a , a w gimnazjum IIb i Ia . Obserwujący byli zdumieni pomysłowością i kreatywnością dzieci. Zdjęcia mówią same za siebie.

Technicznie wspomagali: Kinga Michniewicz, Kornelia Giza, Adrian Jasiński.

Obecność uczniów na imprezie sprawdzały: Roksana Twardowska, Aleksandra Kałmuk, Nikola Stochmal, czyli czuwały nad rozdawaniem kart konkurencji i talonów na poczęstunek. Gości witali Mateusz Hęś i Klaudia Wielgus.

Przez całą Majówkę dzieci wraz z rodzicami mogły brać udział w oryginalnych konkurencjach sportowych: chodzenie na szczudłach, łowienie rybek, unihokej, rzuty do puszek, jazda na hulajnodze. Atrakcje przygotowane przez pana Tomasza Krzosa i Jerzego Kacperskiego wspomagane były i obsługiwane przez naszych uczniów: Paulinę Forysiak i Nikolę Jochaniak, wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni, wśród których byli nasi absolwenci. Chętnie do nas wracają! Cieszymy się!

Byli to: Filip Sadowski, Martyna Sawicka, Marta Podlaska, Klaudia Woźniak, Sebastian Narewski oraz Justyna Gajderowicz, Oliwia Galant, Paulina Manaj, Emilian Szałański, Tomasz Zych, Jakub Płaza, Mikołaj Cholewiński wraz z opiekunami J. Wąsowicz-Zając i P. Ernestem. Stroną logistyczną zajmowała się pani Anna Szumiło wraz z Oliwią Pietrakowską.

Następnie goście mogli odwiedzać różne stoiska i brać udział w kiermaszu różności pod egidą E. Maryniewskiej, A.Szury-Czerniawskiej, A.Mroczki-Goździak, z pomocą uczniów: Nikoli Żygadło, Oliwii Stojak, Wiktorii Tulewicz, Wiktorii Sliwińskiej, Aleksandry Gierczak, Kingi Szabat; w przedstawieniu z okazji 1050 –lecia Chrztu Polski pod opieką pani Mirosławy Liszkowskiej –Król z uczniami: Alicją Auguścik, Klaudią Wielgus, Pauliną Forysiak, Emilią Dehmel, Wioletą Gewert; w odgadywaniu  znaczeń pokrętnych zagadek – B.Podlecka, L.Pawelec, które pomagali przeprowadzać: Dominik Głogowski, Julia Oparka, Martina Szeliga, Aleksandra Gaworek. Rozrywki umysłowe zaproponowały dla najmłodszych Honorata Pruchhnicka, Wenata Stawicka-Czerska.

Kolorowa chemia jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem pod egidą pani Danuty Mikulskiej z udziałem członków Szkolnego Koła Chemicznego: Aleksandry Gierczak, Oktawiana Stefaniaka, Magdaleny Kwiecińskiej, Kingi Hyrlickiej, Kingi Szabat, Mateusza Borowskiego, Kamila Raczyński, Mateusza Owsiaka, Piotra Soleckiego, Macieja Minkiewicza, Oliwii Wojciechowskiej oraz Marcina Rosiaka. Rysowali i uczyli rysować Tomasz Kron wraz z Piotrem Lewińskim, z szachami za pan brat byli Bartosz Kurantowicz i Kamil Borowski  z inicjatywy pana M. Michniewicza i K. Oparki. Łamigłówki dla dzieci zaproponowały W. Zychowicz i M. Misiewicz.

Odbył się też pokaz pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego dzięki strażakom z Sieniawki i Porajowa. Wprawne oko na strzelnicy sportowej mogliśmy ćwiczyć dzięki państwu Zdzisławowi i Zuzannie Strzykałom z pomocą Maksyma Dziedziny i Karola Marcinonisa. Była też szeroko pojęta profilaktyka: Amazonki zapoznawały z metodami samobadania piersi. ZOZ z Bogatyni z naszą nieocenioną Lidią Wicik badał ciśnienie, poziom cukru i wspomagał stoisko Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Polska, by przybliżyć swoją działalność, a zorganizowali to M.Przezak-Goćko i P. Ernest. Odwiedził nas również Sanepid i przedstawił swoją ofertę. Była z nami jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna – Elżbieta Boryńska-Drapała i Elżbieta Zawadzka z pomocą Sandry Siemaszko.

Twarz malowały i warkoczyki czarowały: Edyta Gałuszka, Monika Flak. Na stołówce panie Ewa Sobierańska, Magdalena Hyrlicka, Ewa Wojciechowska, Zofia Błach, Iwona Ziaja, Maria Rożniecka, Aneta Frońska, Urszula Soroka serwowały jak zawsze z pięknym uśmiechem, hot dogi, zapiekanki i napoje, w tym kawę i herbatę. Przy grillu królowali Rafał Sawicki, Piotr Sawicki, Janusz Frączek. Fontannę czekolady pod opieką M.Liszkowskiej –Król obsługiwali: Karolina Kurantowicz, Julia Bednarek, Oliwia Milkowska, Amelia Wielgus, Adrian Słomiak – nasz absolwent.

Licytowano też rower stacjonarny – ofiarowany przez Bartłomieja Gizę.


Stowarzyszenie proponowało publikacje z okazji 60-lecia szkoły i inne gadżety związane z działalnością szkoły. Można też było nabyć gustowne parasole z logo stowarzyszenia. Działali ostro: Dorota Daniluk, Jakub Żądeł i Mateusz Dehmel. Rada Rodziców zachęcała do nabywania słodkości – Barbara Spyra, Ewa Rdzanek, Jolanta Sadowska i Joanna Sadowska. Koła Gospodyń Wiejskich z Kopaczowa i Sieniawki serwowały rogaliki, smalec i przepyszne ogórki – Bożena Kacperska, Stanisława Gałuszka, Barbara Sawicka, Wiktoria Rataj.

Na zakończenie wśród uczniów biorących udział w wielu konkurencjach były losowane nagrody ufundowane przez sponsorów. W tym roku – po raz pierwszy – WSZYSCY UCZNIOWIE wylosowali niespodzianki. Dziękujemy naszym hojnym przyjaciołom – sponsorom.

Technicznie zaangażowani byli również uczniowie: Oskar Rogalski, Kacper Borowski, Jakub Kurasiewicz, Marcel Zarzycki, Fabian Szcześ, Fabian Spyra, Szymon Łukiański, Adrian Jasiński, Jakub Dziedzina, Patryk Prokopowicz, Jakub Sochacki, Szymon Czap, Krzysztof Kwityński, a przede wszystkim Maciej Siwak i Marcin Rosiak, Marcin Daniłowski, Nataniel Zielewski.

Nie udałoby się wszystko bez czujnego oka naszych pań: Ireny Kotik, Haliny Zambrowskiej, Kazimiery Cieślińskiej, Teresy Kopacz i Moniki Stefaniak oraz Elżbiety Sawicz.


Dziewiąty Festiwal Nauki i Zabawy Majówka u Sobieskiego już za nami. Kolejny, jubileuszowy, za rok, więc już dziś rezerwujcie czas i dobre humory. Dziękujemy!

Sponsorzy:

 • Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz
 • Wydział Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni
 • Dariusz Żądeł – KDM
 • DK PARTNER S.C. Dawid Szumiło, Krzysztof Kamiński
 • APEXIM AB Paliwa
 • Sołectwo Porajów – Mateusz Smosarski
 • Sołectwo Sieniawka – Radosław Sawicki
 • Bartłomiej Giza
 • Tomasz Korniak
 • Danuta Ajple – Biuro INFO Zgorzelec
 • Konrad Wysocki – Dyrektor Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Pani Marta Stachyra – Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury
 • Ks. Zbigniew Korab
 • Mirosław Nowak
 • Jan Piestrzyński
 • Krzysztof Peremicki
 • Cecylia i Rafał Kurantowicz
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Porajowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Sieniawce
 • Mirosława Liszkowska-Król
 • Koło Strzeleckie – Zdzisław Strzykała
 • Agnieszka Głuc
 • Wiktoria Rataj – Koło Gospodyń Wiejskich Kopaczów
 • Bożena Kacperska – Koło Gospodyń Wiejskich w Sieniawce
 • Ewa i Wiesław Mochnalowie
 • Mariola Walter TO & OVO
 • Ewa i Marek Tomalowie
 • Magdalena Barankiewicz i Maciej Nietrzeba
 • Aneta Kurasiewicz, Wenata Stawicka-Czerska
 • Rada Rodziców 1a SP
 • Rada Rodziców 1b SP
 • Rada Rodziców 2b SP
 • Rada Rodziców 3a SP
 • Rada Rodziców 4a SP
 • Rada Rodziców 6a SP
 • Rada Rodziców 6b SP
 • Rada Rodziców Ia GIM
 • Rada Rodziców IIa GIM
 • Rada Rodziców IIIb GIM

%d bloggers like this: