zspporajow@gmail.com (75) 77-38-223 | (75) 77-38-227
Majówka u Sobieskiego 2013
18 maja 2013
0

18 maja 2013r. od godz. 12.30 do 17.30 w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Porajowie już po raz szósty odbył się Festiwal Nauki i Zabawy Majówka u Sobieskiego – festyn integrujący społeczność lokalną trzech sołectw – Porajowa, Sieniawki i Kopaczowa. Imprezę przygotowali rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Nad całym zadaniem czuwał Zespół ds. Promocji Szkoły.

Zabawę rozpoczął spektakl pt.: Królewna Elizabeth i iluś krasnoludków pełen wyszukanego humoru ze szczyptą elementów wychowawczych, który był dedykowany uczniom i rodzicom ku refleksji i rozwadze. W poszczególne role wcielili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście niezastąpieni rodzice. Mogliśmy zobaczyć w akcji J.Kacperskiego, E.Pruchnickiego, K.Oparkę, E.Maryniewską, A.Czajkowską, B.Spyrę, E.Wilkiel, R.Kotlarek, W.Stawicką-Czerską, M.Flak, E.Rdzanek, A.Jurczyńską, J.Olczaka, P.Czubak, O.Rybicką, M.Senetrę, K.Paździor, M.Wilkiel, N.Żygadło, P.Sawickiego, J.Sadowską, J.Czerską, T.Dróżdża. Scenariusz został napisany przez J.Kapicę, A.Mroczkę, E.Maryniewską, W.Stawicką-Czerską. Scenografię wykonali: W.Stawicka-Czerska, A.Syczyk, K.Chmielowski, W.Pruchnicka, E.Lenarcik, K.Paździor. Choreografią zajęła się E.Iżykowska. Kostiumami zajęli się: I.Ziaja, J.Kapica, K.Skonka, W.Stawicka-Czerska, E.Lenarcik, E.Maryniewska oraz B.Bystrykowska pracownik Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Wspomogła nas również w tym względzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni. Oprawa muzyczna to dzieło A.Sorskiego, M.Buczkowskiej, E.Iżykowskiej. Reklamą i dystrybucją biletów zajęła się M.Przezak-Goćko, Z.Pruchnicka, A.Kowalska, J.Sobierańska. Reżyserem prowadzącym była A.Mroczka i J.Kapica przy współudziale występujących. Przedstawienie odebrane było przez widzów bardzo entuzjastycznie.
Następnie akcja festynu przeniosła się na halę sportową. Logistycznie występami artystów-uczniów kierowali Karina Kacperska i Szymon Jankiewicz. Rozpoczęła Orkiestra KWB TURÓW występem z naszymi mażoretkami WDZIĘK i zaprzyjaźnionymi mażoretkami ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Zgorzelca. Zawsze przyjmowani są z podziwem i nagradzani ogromnymi brawami. Następnie piosenki, recytacje, tańce uczniów oraz gra na dzwonkach. Tę część przygotowali nauczyciele: E.Iżykowska, A.Poleszak, Sz.Tomaszewski, M.Przezak-Goćko, A.Jankiewicz, B.Podlecka, K.Soszyńska, M.Buczkowska, E.Brodzińska.
Jak co roku przybyli z rodzicami uczniowie otrzymywali tak zwane karty zaliczeń. Lekcje pokazowe były pełne niespodzianek. Odbył się Językowy zawrót głowy (E.Maryniewska), Turniej gier komputerowych (K.Oparka, P.Bednarski, J.Żądeł, P.Soroka, M.Marcinonis), zaprezentowano sylwetki Wielkich Anglików (J.Konieczna, A.Kowalska, K.Wąsicka), zaproponowano różnorodne warsztaty. Bardzo dużą popularnością cieszyły się doświadczenia: Z fizyką za pan brat (M.Kozłowska-Twerd), I ty możesz zostać chemikiem (A.Tyrek-Zwolińska, A.Syczyk, P.Stefaniak, A.Mikołajów, W.Pruchnicka, D.Piotrowska, K.Zdyb, J.Kwolek, J.Żądeł, C.Wilczyński, S.Piter, A.Kowalska, K.Wąsicka, J.Rdzanek) oraz warsztaty plastyczne (A.Urban, L.Pawelec). Jak udzielać pierwszej pomocy uczyły K.Soszyńska, Z.Famulska, M.Sadek. Warsztaty decoupage poprowadziły panie A.Szura-Czerniawska, M.Misiewicz, W.Zychowicz. W świetlicy szkolnej można było zmienić swą twarz w „mordkę” uroczego zwierzątka (E.Lenarcik, M.Senetra, A.Mroczka, M.Spyra, K.Wąsicka). Było również coś o zdrowym żywieniu (K.Paździor, A.Szura-Czerniawska) i każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę biblijną (M.Liszkowska-Król). Kiermaszem rozmaitości zajmowały się M.Przezak-Goćko, W.Stawicka-Czerska, A.Jankiewicz, K.Michniewicz, E.Hyrlicka. Specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w pracy straży granicznej oraz specjalnie tresowany pies był prezentowany dzięki uprzejmości ppłk. A.Torbicza. Dużym powodzeniem cieszyła się jazda na kucyku, którą zaproponowały M.Flak i E.Cierzniak-Dudek. Ponadto uczniowie próbowali swych sił w strzelectwie dzięki uprzejmości pana Z.Strzykały (W.Babarowski), mogli też sprawdzić, czy nadają się do straży pożarnej, co umożliwili im B.Jakubowski., D.Siwak, M.Siwak i A.Pelc z OSP w Sieniawce. Sport można było uskutecznić z rodzicami również łowiąc rybki, strzelając z łuku, rzucając do puszek, jeżdżąc na hulajnodze, poskramiając kręgle, czy chodząc na szczudłach. Pomagali w tych konkurencjach wolontariusze z zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych – z ZSZ i LO z Bogatyni. Dzięki pielęgniarce szkolnej L.Wicik zainteresowani mogli sprawdzić poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie, a Stowarzyszenie Amazonki uczyło, na czym polega profilaktyka raka piersi.
Rodzice zaproponowali stoisko pełne słodkości, któremu nikt się nie oparł. Zarządzały nim A.Głuc, M.Żądeł, J.Wąsicka, Joanna Sadowska, B.Spyra, G.Narewska, Jolanta Sadowska, B.Bednarek,. Panie, które krzątały się w kuchni (A.Frońska, M.Rożniecka, I.Głogowska, I.Ziaja, M.Hyrlicka), częstowały hot-dogami i zapiekankami, z grilla można było zjeść smażoną kiełbasę, którą podawali z wrodzonym wdziękiem P.Sawicki, R.Sawicki, Z.Cieśliński, ponadto kawa, herbata i napoje chłodzące. Atrakcyjny poczęstunek w wykonaniu Stowarzyszenia Aktywistek z Pogranicza (E.Rdzanek, B.Kwolek, J.Szwed) – pajda chleba ze smalcem i ogórkiem – cieszył się jak zwykle ogromnym powodzeniem. Swoje produkty reklamowała również firma Tupperware – M.Bednarek. W sekretariacie można było zdobyć niezbędne informacje o szczegółach imprezy (M.Kucharska, M.Rychtarczyk). Reklamą samej imprezy zajął się J.Wysocki. Nad porządkiem czuwały panie: H.Zambrowska, I.Kotik, K.Cieślińska, M.Szuty, T.Dziewońska, T.Kopacz.
Wypełnione karty brały na koniec festynu udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Sponsorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia A.Grzmielewicz, wiceburmistrz D.Matelski, radni: D.Bojakowska, P.Stefaniak, F.Barbachowski, K.Wysocki, T.Korniak, Stowarzyszenie Amazonki, Stowarzyszenie Aktywistki z Pogranicza, Stowarzyszenie Silne Kobiety, Sołtys Kopaczowa Mirosław Nowak, Sołtys Porajowa Tomasz Froński, Sołtys Sieniawki Artur Siwak, OSP Sieniawka, OSP Porajów, rodzice i uczniowie klas szkoły podstawowej: 1, 2a, 3a, 3b, 5b, 6a, rodzice i uczniowie klas gimnazjum: Ib, A.Frońska, E. i M. Tomala, S. Fijałkowska, A.Stojak, I.Ziaja, M.Żądeł, M.Bednarek, A.Liszek, M.Walter, E. i W. Mochnalowie, Bank Zachodni, Inter Hurt – Wiesława Suska, KDM – Dariusz Żądeł, księgarnia NOVA – A. i R. Kowalscy, Liga Ochrony Przyrody – Jelenia Góra, Gminna Spółdzielnia SAMOPOMOC CHŁOPSKA – Piekarnia w Działoszynie, M. i W. Paszkowscy ORBI-TUR Zgorzelec, „Jamm” M. i M. Januszowie, Firma Handlowa „DOMINO” M.Dumin, NSZZ Pracowników Elektrowni Turów W.Kwaśniewski, CITRONEX Zgorzelec, OsiR Bogatynia, P.H.BEATA W.Bogdał Bogatynia.
Upominki wręczali: pani Dyrektor Grażyna Jarosz oraz przewodniczący Rady Rodziców Edward Pruchnicki i zastępca przewodniczącego RR – Joanna Sadowska.

Wszystkim zaangażowanym osobom oraz sponsorom pięknie dziękujemy.
Zapraszamy za rok.

Majówka u Sobieskiego 2013

%d bloggers like this: