8 marca w naszej szkole minął pod myślą przewodnią – Dzień Kobiet u Sobieskiego 2016!
Samorząd Uczniowski jak za każdym razem – dziś również nie zawiódł. Przygotowania trwały już od kilku dni, a efekty ich pracy można było obejrzeć właśnie dzisiaj.
Na początku dnia delegacja z SU wybrała się do klas 1-3 SP. Pięknie przygotowane życzenia dla wszystkich Pań były okraszone drobnym upominkiem w postaci mocno czerwonego jabłka, które był przyozdobione karteczką z sentencją. Uczniowie natomiast zostali obdarowani drobnymi słodkościami.
Punkt kulminacyjny całego przedsięwzięcia SU miał miejsce podczas 5. lekcji na hali gimnastycznej,gdzie do wspólnej zabawy zostali zaproszeni wszyscy pracownicy szkoły oraz gimnazjaliści wraz z klasami 4-6 SP.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez przewodniczącego SU – Oktawiana Stefaniaka. Następnie pokrótce przybliżył on historię obchodzonego święta oraz złożył życzenia dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej. Gdy zebrani powstali, zostało odśpiewane STO LAT dla wszystkich świętujących. Po tych słowach uśmiechy zagościły na większości twarzach. W tym czasie chłopcy wzięli w ręce skrzynki pełne jabłek i ruszyli na widownię, gdzie każda z pań została obdarowana tym zdrowym podarunkiem. Oczywiście każdy owoc był ozdobiony karteczką z cytatem.
W czasie gdy chłopcy z promienistymi uśmiechami na twarzach przemierzali kolejne rzędy widowni, na parkiecie rozpoczęła się kolejna część atrakcji. Zastosowana została podobna formuła jak podczas obchodów Dnia Chłopaka, czyli chłopcy z każdej klasy mieli za zadanie wytypować jedną osobę, która będzie walczyć o tytuł Kobiety Roku 2016! Tymi osobami były:
- Klasa 4 – Marysia Modrzyńska
- Klasa 5a – Oliwia Milkowska
- Klasa 5b – Justyna Ziaja
- Klasa 6a – Adriana Szabat
- Klasa 6b – Karolina Barszczyk
- Klasa Ia – Alicja Zwolińska
- Klasa IIa – Nikola Szewczyk
- Klasa IIb – Martyna Wilkiel
- Klasa IIIa – Sandra Siemaszko
- Klasa IIIb – Klaudia Legeżyńska
Gdy już wszystkie panie wyszły na środek, zasiadły na swych „tronach”, a publiczność nagrodziła uczestniczki wielkimi brawami – rozpoczęto rywalizację. Pierwszą niecodzinną konkurencją, z którą musiały się zmierzyć było wiązania krawata. Dbając o wzajemną integrację pomiędzy nauczycielami a uczniami poprosiliśmy naszych pedagogów o pomoc. Potrzebny był pan, który potrafi zawiązać krawat, a przede wszystkim – podzieli się swoją wiedzą z innymi. Chętny do pomocy okazał się pan Tomasz Dróżdż. Na początek zademonstrował wszystkim jak to zrobić. Niestety to nie wystarczyło, aby dziewczęta samodzielnie podjęły się tego zadania. Całe szczęście, że mogły liczyć na indywidualną pomoc nauczyciela geografii. Chwilę trwało zanim wszystkie rywalizujące ze sobą uczennice stanęły przed widownią oraz zaprezentowały zawiązane na swej szyi krawaty, ale ten czas umilił nam pan Mariusz Michniewicz, który zabawił publiczność skoczną muzyką.
Kolejna konkurencja wymagała od dziewcząt więcej siły niż zręczności, niemniej jednak ta również okazała przydatna! Przygotowane zostały drewniane kołki, a w każdym z nich znajdowały się dwie niedokręcone śrubki. Zadaniem uczestniczek było ich wkręcenie za pomocą śrubokrętów w jak najszybszym czasie. Wielki doping kolegów z klasy z pewnością pomógł uporać się z tym zadaniem. Jednym poszło lepiej, drugim gorzej, ale z odsieczą przybyli dzielni panowie, którzy „rach-ciach” nie dali kawałkom metalu żadnych szans.
W między czasie zostało ogłoszone głosowanie na Kobietę Roku 2016 gimnazjum oraz SP. Nasi pomocni chłopcy rozdali wszystkim zgromadzonym na widowni przedstawicielom płci męskiej – czyste kartki. Na każdej należało zapisać dwoją faworytkę z SP oraz gimnazjum. Następnie swój głos można było wrzucić do urny.
W między czasie na parkiecie trwały kolejne konkurencje. Każda uczestniczka musiała odpowiedzieć na jedno zadane pytanie. Dotyczyły one raczej nie spotykanych na co dzień przez nasze dziewczęta kategorii. Otóż pytanie były następujące:
- Co to jest spalony w piłce nożnej?
- Gdzie w samochodzie znajduje się tłumik?
- Co jest wymagane w wyposażeniu samochodu?
- Należało podać nazwiska pięciu polskich piłkarzy.
- Co ile trzeba wymieniać olej w samochodzie?
- Ile żółtych kartek musi dostać piłkarz, aby zejść z boiska?
- Ilu mężczyzn jest zatrudnionych w szkole?
- oraz wiele, wiele innych…
Jak sami widzicie nie należały do one najłatwiejszych. Również teraz zgłosiliśmy się z pomocą do naszych nauczycieli. Niestety… Okazało się, że nikt nie posiada prawo jazdy, a kibiców sportowych również brak. 🙂 Po kilku nieudanych próbach udało się znaleźć kogoś kto zna odpowiedzi na nasze pytania. Pan Tomek Krzos wyjaśnił wszystkim na czym polega rzut karny, a pani Ela Maryniewska poinformowała wszystkich co ile należy wymieniać olej w samochodzie.
Pssst… Tylko nikomu nie mówcie! U nas w szkole pracuje 14 mężczyzn.
Rywalizacją, która dostarczyła widowni najwięcej emocji były rzuty karne wykonywane przez nasze uczestniczki. Na bramce stanęły szkolne wuefistki, czyli pani Ewa Iżykowska wraz z panią Agnieszką Szurą-Czerniawską. Gdy dziewczęta pokazały swą moc w tym męskim sporcie, poprosiliśmy o zademonstrowanie siły naszych psorów. Idealnie przygotowana w sportowe obuwie pani wicedyrektor Jolanta Kapica strzelała w bramkę bronioną przez germanistę pana Tomasza Krona. To współzawodnictwo zdecydowanie rozgrzało naszą publiczność.
Dla uspokojenia atmosfery zaproponowaliśmy wspólne karaoke. Śpiewaliśmy w rytm Boysów i ich wielkiego przeboju „Jesteś Szalona”! W tym czasie liczone były głosy w naszym plebiscycie.
Kobietą Roku gimnazjum 2016 została – Sandra Siemaszko!
Kobietą Roku SP 2016 wyborem większości została – Marysia Modrzyńskie!
Obie Panie zostały udekorowane przepaskami, a następnie stanęły do zdjęć ze zwycięzcami uroczystości Dnia Chłopaka – Najmężniejszymi Chłopcami naszej szkoły, czyli Szymonem Czapem oraz Oskarem Kosiarskim. Fotografie zostały wykonane na specjalnie przygotowanej na tę okazję „ściance”. Wszystkie chętne osoby z publiczności również mogły podejść i uwiecznić swoją obecność na cyfrowym wspomnieniu.
To był już ostatni punkt programu przygotowanego przez SU, więc uczniowie rozeszli się na przerwę, która rozpoczęła się chwilę wcześniej!
Jako Samorząd Uczniowskie chcielibyśmy podziękować za ogromne wsparcie naszemu opiekunowi p. Edycie Gałuszce, p. Grażynie Jarosz za umożliwienie nam przygotowania całego przedsięwzięcia, p. Mariuszowi Michniewiczowi za przygotowanie oprawy technicznej, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe oraz wszystkim innym nauczycielom oraz uczniom, którzy w większy lub mniejszy sposób wsparli nasze poczynania.